skip navigation

Girls State H.S. Hockey Champions (1995-2019)

Year/Class Champion Runner-Up Score Third Place Consolation
1995 Apple Valley South St. Paul 2-0 Henry Sibley/West St. Paul -
1996 Roseville Area Burnsville 5-2 Blaine/Coon Rapids -
1997 Hibbing/Chisholm Eagan 6-3 Blaine Roseville Area
1998 Apple Valley Hibbing/Chisholm 1-0 (OT) Roseville Area Eagan
1999 Roseville Area Bloomington Jefferson 8-2 South St. Paul Park Center
2000 Park Center Anoka 6-0 Bloomington Jefferson Eagan
2001 Bloomington Jefferson Blaine 2-1 South St. Paul Moorhead
2002 Class AA South St. Paul White Bear Lake Area 2-1 Burnsville Cloquet/Esko/Carlton
2002 Class A Benilde- St. Margaret's Hibbing/Chisholm 2-1 Willmar -
2003 Class AA South St. Paul Cloquet/Esko/Carlton 2-1 (OT) Apple Valley Elk River Area
2003 Class A Blake School Hibbing/Chisholm 3-2 Farmington/Randolph -
2004 Class AA Elk River Area North St. Paul 3-2 (OT) Eden Prairie Anoka
2004 Class A Benilde St. Margaret's New Prague 6-2 Hibbing/Chisholm -
2005 Class AA South St. Paul Cloquet/Esko/Carlton 5-1 Wayzata Centennial
2005 Class A Academy of Holy Angels Hibbing/Chisholm 5-3 New Prague -
2006 Class AA Eden Prairie Coon Rapids 6-1 Cloquet/Esko/Carlton Stillwater Area
2006 Class A South St. Paul Warroad 3-2 (OT) Alexandria -
2007 Class AA Stillwater Area North Metro Stars 4-1 Benilde- St. Margaret's Burnsville
2007 Class A Blake School Farmington 2-1 Crookston Breck School
2008 Class AA Eden Prairie Grand Rapids/Greenway 5-3 Cretin-Derham Hall Benilde- St. Margaret's
2008 Class A Alexandria Breck School 2-1 Roseau Hibbing/Chisholm
2009 Class AA Stillwater Area Hopkins 5-3 Edina Irondale
2009 Class A Blake School Warroad 4-3 Red Wing Fergus Falls
2010 Class AA Roseville Area Edina 4-0 Hopkins Burnsville
2010 Class A Warroad Breck School 3-1 South St. Paul Chisago Lakes Area
2011 Class AA Minnetonka Edina 3-2 Coon Rapids Elk River/Zimmerman
2011 Class A Warroad South St. Paul 5-1 Breck School Red Wing
2012 Class AA Minnetonka Roseville Area 3-0 Edina Roseau
2012 Class A Breck School South St. Paul 3-2 Warroad Chisago Lakes Area
2013 Class AA Minnetonka Hill-Murray 3-1 Lakeville North Eagan
2013 Class A Blake School Warroad 7-2 Red Wing Hibbing/Chisholm
2014 Class AA Hill-Murray Benilde St. Margaret's 5-3 Lakeville North Andover
2014 Class A Blake School East Grand Forks 3-2 Red Wing Proctor/Hermantown
2015 Class AA Hill-Murray Minnetonka 2-1 Edina Blaine
2015 Class A Thief River Falls Blake School 3-1 Red Wing Alexandria
2016 Class AA Eden Prairie Maple Grove 3-2 (OT) Hill-Murray Eastview
2016 Class A Blake School St. Paul United 8-0 Warroad New Prague
2017 Class AA Edina Blaine 4-0 Eden Prairie Farmington
2017 Class A Blake School St. Paul United 6-2 Warroad Alexandria
2018 Class AA Edina Centennial 2-1 Eagan Andover
2018 Class A Breck School Warroad 3-2 (OT) Alexandria St. Paul United
2019 Class AA Edina Brainerd 4-3 (OT) Minnetonka Maple Grove
2019 Class A Breck School Warroad 6-1 Proctor/Hermantown Fergus Falls