skip navigation

Boys State H.S. Hockey Champions (1945-2019)

Year/Class Champion Runner-Up Score Third Place Consolation
1945 Eveleth Thief River Falls 4-3 St. Paul Washington White Bear Lake
1946 Roseau Rochester 6-0 Eveleth St. Cloud
1947 St. Paul Johnson Roseau 2-1 Minneapolis West South St. Paul
1948 Eveleth Warroad 8-2 St. Cloud St. Paul Harding
1949 Eveleth Williams 4-1 Warroad Minneapolis Washburn
1950 Eveleth Williams 4-3 International Falls St. Paul Murray
1951 Eveleth St. Paul Johnson 4-1 Thief River Falls St. Paul Murray
1952 Hibbing Eveleth 4-3 Minneapolis Southwest Thief River Falls
1953 St. Paul Johnson Warroad 4-1 Eveleth St. Paul Humboldt
1954 Thief River Falls Eveleth 4-1 St. Paul Johnson St. Paul Harding
1955 St. Paul Johnson Minneapolis Southwest 3-1 South St. Paul Thief River Falls
1956 Thief River Falls International Falls 3-2 Eveleth St. Paul Johnson
1957 International Falls Roseau 3-2 Minneapolis South Edina
1958 Roseau St. Paul Harding 1-0 South St. Paul Minneapolis Roosevelt
1959 Roseau Minneapolis Washburn 4-2 International Falls Thief River Falls
1960 Duluth East St. Paul Washington 3-1 Minneapolis Patrick Henry Minneapolis Washburn
1961 Roseau South St. Paul 1-0 Duluth East St. Paul Johnson
1962 International Falls Roseau 4-0 South St. Paul Edina
1963 St. Paul Johnson International Falls 4-3 (OT) Roseau Roseville Alexander Ramsey
1964 International Falls St. Paul Johnson 7-3 Minneapolis Patrick Henry Roseau
1965 International Falls Bloomington 7-0 St. Paul Johnson Roseville Alexander Ramsey
1966 International Falls Roseau 5-0 South St. Paul Greenway of Coleraine
1967 Greenway of Coleraine St. Paul Johnson 4-2 Hibbing Roseau
1968 Greenway of Coleraine South St. Paul 6-1 St. Paul Johnson Roseau
1969 Edina Warroad 5-4 (OT) South St. Paul Greenway of Coleraine
1970 Minneapolis Southwest Edina 1-0 (OT) Hibbing North St. Paul
1971 Edina Roseau 1-0 International Falls Hastings
1972 International Falls Grand Rapids 3-2 Minneapolis Southwest Edina
1973 Hibbing Roseville Alexander Ramsey 6-3 International Falls Minneapolis Southwest
1974 Edina East Bemidji 6-0 Grand Rapids Hibbing
1975 Grand Rapids Minneapolis Southwest 6-1 Hill-Murray Duluth East
1976 Grand Rapids Richfield 4-3 Hill-Murray Bloomington Kennedy
1977 Rochester John Marshall Edina East 4-2 Grand Rapids Hill-Murray
1978 Edina East Grand Rapids 5-4 (2OT) Roseau Hill-Murray
1979 Edina East Rochester John Marshall 4-3 (OT) Roseau Grand Rapids
1980 Grand Rapids Hill-Murray 2-1 Bloomington Jefferson Irondale
1981 Bloomington Jefferson Irondale 3-2 South St. Paul Grand Rapids
1982 Edina White Bear Mariner 6-0 Hibbing Cloquet
1983 Hill-Murray Burnsville 4-3 Henry Sibley Edina
1984 Edina Bloomington Kennedy 4-2 Hibbing Roseau
1985 Burnsville Hill-Murray 4-3 Anoka Hibbing
1986 Burnsville Hill-Murray 4-1 Duluth Denfeld Bemidji
1987 Bloomington Kennedy Burnsville 4-1 Greenway of Coleraine South St. Paul
1988 Edina Hill-Murray 5-3 Bloomington Jefferson Duluth Denfeld
1989 Bloomington Jefferson Rochester John Marshall 5-4 (OT) Duluth Denfeld Edina
1990 Roseau Grand Rapids 3-1 Minnetonka White Bear Lake
1991 Hill-Murray Duluth East 5-3 Burnsville Richfield
1992 Tier I Bloomington Jefferson Moorhead 6-3 Blaine Apple Valley
1992 Tier II Greenway of Coleraine Rosemount 6-1 Orono Minneapolis Roosevelt
1993 Tier I Bloomington Jefferson Hill-Murray 4-0 Moorhead Cloquet/Esko/Carlton
1993 Tier II Eveleth - Gilbert Lake of the Woods 3-2 (2OT) Henry Sibley Orono
1994 Class AA Bloomington Jefferson Moorhead 3-1 Duluth East White Bear Lake Area
1994 Class A Warroad Hibbing 5-3 Mahtomedi Minneapolis Edison
1995 Class AA Duluth East Moorhead 5-3 Edina Bloomington Jefferson
1995 Class A International Falls Totino Grace 3-2 Warroad Hutchinson
1996 Class AA Apple Valley Edina 3-2 Duluth East Alexandria
1996 Class A Warroad Red Wing 10-3 Breck Simley
1997 Class AA Edina Duluth East 1-0 Moorhead Anoka
1997 Class A Red Wing Warroad 4-3 Proctor Breck
1998 Class AA Duluth East Anoka 3-1 Bloomington Jefferson Hastings
1998 Class A Eveleth-Gilbert Hermantown 2-1 Red Wing East Grand Forks
1999 Class AA Roseau Hastings 4-0 Elk River-Zimmerman Blaine
1999 Class A Benilde-St. Margaret's East Grand Forks 4-2 Fergus Falls St. Thomas Academy
2000 Class AA Blaine Duluth East 6-0 Hastings Roseau
2000 Class A Breck School Warroad 3-2 International Falls Farmington
2001 Class AA Elk River-Zimmerman Moorhead 8-1 Greenway of Coleraine Eastview
2001 Class A Benilde-St. Margaret's Rochester Lourdes 2-1 Hermantown East Grand Forks
2002 Class AA Academy of Holy Angels Hill-Murray 4-2 Roseville Area Elk River-Zimmerman
2002 Class A Totino Grace Red WIng 3-2 Rochester Lourdes East Grand Forks
2003 Class AA Anoka Roseville Area 3-1 Academy of Holy Angels White Bear Lake Area
2003 Class A Warroad Simley 3-1 Orono Hibbing
2004 Class AA Centennial Moorhead 1-0 Duluth East Academy of Holy Angels
2004 Class A Breck School Orono 7-2 Hibbing Warroad
2005 Class AA Academy of Holy Angels Moorhead 6-4 Duluth East White Bear Lake Area
2005 Class A Warroad Totino Grace 4-3 (2OT) Duluth Marshall Albert Lea
2006 Class AA Cretin-Derham Hall Grand Rapids 7-0 Blaine Minnetonka
2006 Class A Saint Thomas Academy Duluth Marshall 4-3 Hermantown Blake School
2007 Class AA Roseau Grand Rapids 5-1 Rochester Century Edina
2007 Class A Hermantown Duluth Marshall 4-1 Saint Thomas Academy Orono
2008 Class AA Hill-Murray Edina 3-0 Benilde-St. Margaret's Woodbury
2008 Class A Saint Thomas Academy Duluth Marshall 5-1 Warroad Little Falls
2009 Class AA Eden Prairie Moorhead 3-0 Blaine Edina
2009 Class A Breck School Warroad 7-3 Little Falls Rochester Lourdes
2010 Class AA Edina Minnetonka 4-2 Hill-Murray Duluth East
2010 Class A Breck School Hermantown 2-1 Warroad Rochester Lourdes
2011 Class AA Eden Prairie Duluth East 3-2 (3OT) Eagan Lakeville North
2011 Class A Saint Thomas Academy Hermantown 5-4 (OT) Thief River Falls Rochester Lourdes
2012 Class AA Benilde-St. Margaret's Hill-Murray 5-1 Lakeville South Duluth East
2012 Class A Saint Thomas Academy Hermantown 5-4 (OT) Breck School Little Falls
2013 Class AA Edina Hill-Murray 4-2 Duluth East Moorhead
2013 Class A Saint Thomas Academy Hermantown 5-4 Breck School Duluth Marshall
2014 Class AA Edina Lakeville North 8-2 Eagan Roseau
2014 Class A East Grand Forks Hemantown 7-3 New Prague Totino Grace
2015 Class AA Lakeville North Duluth East 4-1 Edina Saint Thomas Academy
2015 Class A East Grand Forks Hermantown 5-4 (OT) Mahtomedi New Prague
2016 Class AA Wayzata Eden Prairie 5-3 Grand Rapids Bemidji
2016 Class A Hermantown Breck School 5-0 Thief River Falls St. Cloud Cathedral
2017 Class AA Grand Rapids Moorhead 6-3 Eden Prairie Saint Thomas Academy
2017 Class A Hermantown Monticello/Annandale/Maple Lake 4-3 (2OT) St. Cloud Cathedral Delano
2018 Class AA Minnetonka Duluth East 5-2 Edina Saint Thomas Academy
2018 Class A Orono Alexandria 2-1 Hermantown Thief River Falls
2019 Class AA Edina Eden Prairie 3-2 (OT) Blaine Duluth East
2019 Class A St. Cloud Cathedral Greenway/Nashwauk-Keewatin 5-2 Mahtomedi Delano


2009 Class AA State Champions - Eden Prairie Eagles


2009 Class A State Champions - Breck Mustangs


2010 Class AA State Champions - Edina Hornets


2010 Class A State Champions - Breck Mustangs


2012 Class AA State Champions - Benilde-St. Margaret's Red Knights


2012 Class A State Champions - Saint Thomas Academy Cadets


2014 Class AA State Champions - Edina Hornets


2014 Class A State Champions - East Grand Forks Greenwave


2015 Class AA State Champions - Lakeville North Panthers


2015 Class A State Champions - East Grand Forks Greenwave


2016 Class AA State Champions - Wayzata Trojans


2016 Class A State Champions - Hermantown Hawks