skip navigation

Hall of Fame - Complete Membership List

The Minnesota Hockey Coaches Association Hall of Fame Induction Banquet was first held in 1991.  The first inductions into the Hall of Fame were the Cliff Thompson Award winners from 1977 until 1991.


2019 Inductees

Wally Chapman - Blake School
Jeff Lindquist - Blake School/Bloomington Jefferson
Mike Schwartz - White Bear Lake

2018 Inductees

Mark Loahr - Totino Grace
Bruce Plante - Hermantown
Tony Sarsland - Elk River
Randy Schmitz - Lakeville North
Gary Stefano - Cooper/Osseo-Maple Grove

2017 Inductees

George Nemanich- Red Wing
Wayne Orn - Detroit Lakes/Stillwater
Dave Swanberg - Le Seur Henderson
Russ Welch - Hastings/South St. Paul

2016 Inductees

Erik Aus- Centennial
Keith Hendrickson - Virginia
Tom McFarlane - Cloquet
Dave Morinville - Moorhead

2015 Inductees

Rick Alm - Minneapolis South
Carl Davis - Wayzata & Buffalo
Mark DeCenzo - Hibbing/Apple Valley
Bucky Freeburg - Minneapolis Roosevelt/Southwest

2014 Inductees

Pat Furlong - Mound-Westonka
Lorne Grosso - Rochester Mayo
George Larson - Brooklyn Center
Roy Nystrom - Albert Lea
Herb Sellars - Chisholm

2013 Inductees

John Barger - St. Louis Park/Burnsville
Pat Guyer - Greenway of Coleraine
Bruce Olson - Roseau/Warroad

2012 Inductees

Harry Brown - Minneapolis
Cary Eades - Warroad
‚ÄčKeith Schafer - Wayzata
Chuck Watson - Moorhead

2011 Inductees

Bob Frerker - Rochester John Marshall
George Karn - South St. Paul
Cliff Kauppi Grand Rapids
Lou Nanne - State Tourney TV Analyst
Ron Sellnow - Hopkins/St. Louis Park

2010 Inductees

Larry Hendrickson - Apple Valley
Gary Hokanson - Roseau
John McNamara - Northfield
Steve Sertich - Roseville

2009 Inductees

Jack Blatherwick - Breck
Bill Kennedy - Cloquet
Tom Macho - New Ulm
Terry Shercliffe - Moorhead

2008 Inductees

Ernest "Bucky" Kendig - St. Paul
Vic St. Martin - St. Paul
Jake McCoy - Richfield
Bill Smrekar - Cambridge-Isanti

2007 Inductees

Peter Aus - Litchfield
Whitey Aus - Kellogg
Bruce Johnson - Robbinsdale
Mike Thomas - Richfield

2006 Inductees

Chuck Grillo - Bemidji
Skip Peltier - Minnesota State High School League
Brad Shelstad - Wadena
Ken Staples - Robbinsdale Cooper

2005 Inductees

Bryan Grand - Bemidji
Tom Saterdalen - Bloomington Jefferson
Bill Vukonich - Duluth Denfeld
Jeff Whisler - Mahtomedi

2004 Inductees

Lyn Ellingson - Grand Rapids
Dave Manley - Irondale
Tom Simpson - White Bear Lake

2003 Inductees

Del Genereau - Duluth
Jon Gilbert - Duluth
Doug Woog - South St. Paul

2002 Inductees

John Bartz - St. Paul
Terry Cullen - Moorhead
Terry Skrypek - Hill-Murray

2001 Inductees

Rod Anderson - Blake
Bart Larson - Edina
Bill McGann - Proctor

2000 Inductees

Jon Bittner - Crookston
Ted Brill - Grand Rapids
Jim Nelson - Grand Rapids

1999 Inductees

John Bianchi - Bloomington Jefferson
Gene Olive - Richfield
Eddie Zins - St. Cloud Apollo

1998 Inductees

John Broderick - St. Paul Como Park
Roger Koster - Two Harbors
Roger "Bud" Leak - Minnetonka
Jim Pohl - Red Wing

1997 Inductees

John Matchefts - Eveleth
Don Saatzer - Hastings
Bob Utecht - Let's Play Hockey Magazine

1996 Inductees

Don Clark - Minnesota Amateur Hockey Association
Gordy Genz - Roseville
Gus Hendrickson - Grand Rapids
Dick Holmsten - Holmsten Refrigeration/Rinks
Rudy Kogl - Minneapolis South
Dick Roberts - Warroad
Warren Strelow - Mahtomedi

1995 Inductees

Bill Halbredher - North St. Paul
Rod Magnuson - St. Paul Johnson
Tom Osiecki - Burnsville
Jerry Peterson - Bloomington Kennedy
Don "Whitey" Willer - South St. Paul

1994 Inductees

Gene Aldrich - State H.S. Hockey Tournament Founder
Arnie Bauer - North St. Paul
Bernie Broderick - St. Paul Murray
Bob Turner - St. Paul Como Park

1993 Inductees

Jim Baxter - Minneapolis West
Bill Frantti - St. Cloud Tech
Ed McGowan - Minneapolis Patrick Henry
Dudley Otto - Owatonna

1992 Inductees

Lou Cotroneo - St. Paul Johnson
Bob Gernander - Greenway
Al Godfrey - Hopkins Eisenhower
Dave Hendrickson - Virginia
Wes Hoscheid - Baudette
Bob Johnson - Minneapolis Roosevelt
John Neihart - St. Paul Johnson
Don Olson - KTRF Radio - Thief River Falls
John Rossi - Minnesota Ice Arena Manager's Association
Charles "Lefty" Smith - South St. Paul
Carl Thorsen - White Bear Lake
Tom Wegleitner - Mounds View

1991 Inductees

Oscar Almquist - Roseau
Rube Bjorkman - Warroad
Carl Carlson - Minneapolis Washburn
Ron Castellano - Babbit-Embarrass
Leo Goslin - Orono
Rube Gustafson - St. Paul Johnson
Willard Ikola - Edina
Al Maki - Farmington
John Mariucci - University of Minnesota
George Perpich - Hibbing
Dave Peterson - Minneapolis Southwest
Dennis Rolle - Thief River Falls
Glen Rolle - Duluth East
Larry Ross - International Falls
Gene Sack - Rochester John Marshall



Minnesota Hockey Coaches Association [Retired] Logo


Coaches have kept sports alive in 2020. Has your kid's coach helped them through this crisis?Nominate them   for a chance to win $2500!